Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Pořadatelé MS finišují, fanzóna roste před očima
  • Ostrava jedná se zájemcem o rekonstrukci mrakodrapu
  • Studéňáci ve třídění polevili a odpadu je více
  • Policie preventivně přednáší v domovech pro seniory
  • Na náměstí ve Frýdku-Místku soutěžili hasiči ve vyprošťování

Pořadatelé MS finišují, fanzóna roste před očima

Už jen pár dní zbývá organizátorům MS v ledním hokeji v Ostravě na to, aby připravili Ostrava Arénu, fanzónu a další okolí haly. V pátek ve 14 hodin se otvírá fanzóna a v 16:20 začíná první zápas ostravské skupiny.

Na přilehlých parkovištích vítkovické arény vyrůstá fanzóna s kapacitou pět tisíc fanoušků. Přípravy jdou zatím podle plánu a pořadatelé věří, že se do pátku všechno stihne.

Renáta Mecová, event a marketing manager, MS IIHF: „Finišují stavby, největší stavba je pavilon Škoda. Měli jsme návštěvu z MS kraje a magistrátu Ostravy a všichni byli spokojeni. Harmonogramy plníme, různá cvičení ještě probíhají a měli bychom všechno stihnout.“

Na šampionát se pečlivě připravují i policisté.

Pavla Jirousková, mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR: „Právě zde probíhá taktické cvičení, kdy ověřujeme různé postupy a spolupráci s dalšími subjekty. Také zde bude připraveno vozidlo, kde mohou fanoušci přijít s jakýmkoliv problémem.“

V pátek jsou na programu dva atraktivní zápasy Slovensko – Německo a Švédsko – USA, o víkendu se pak hrají každý den tři zápasy.

---

Ostrava jedná se zájemcem o rekonstrukci mrakodrapu

Ostravský mrakodrap na Ostrčilově ulici v centu města by měl být opraven podle návrhu renomované architektky Evy Jiřičné. Je to hlavní podmínka pro zájemce o jeho koupi. V těchto dnech už začínají jednání s se společností, která podala nejvyšší nabídku.

Výškový dům na Ostrčilově ulici v Ostravě je jednou z dominant a proto se město snaží o jeho zachování. Ve spolupráci s renomovanou architektkou Evou Jiřičnou proto vznikl projekt, který by chátrající objekt zachránil a ještě vylepšil. Při prvním pokusu se dům prodat nepodařilo a proto město veřejnou zakázku zrušilo a zjednodušilo.

Jiří Vávra (ANO), náměstek primátora Ostravy: "„Chceme zachránit třetí nejvyšší stavbu našeho města, proto jsme upřesnili a de facto zjednodušili některé procesní záležitosti záměru prodeje. Například již není v našich cílech zpětný odkup bytových jednotek a parkovacích stání."

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Město se to opakovaně pokoušelo prodat nebo vymyslet nějaké využití. Teď jsme asi nejblíže, za celou historii, co se tím město zabývá." 

Obnovené nabídky využili dva zájemci, kteří doručili své nabídky. Společnost First Skyscraper nabídla kupní cenu ve výši 55 milionů korun, což bylo o 10 a půl milionu více, než konkurence. Rada města proto schválila zahájení jednání s vítězem.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Dobrou zprávou pro všechny je, že ta nemovitost ožije a Ostrava získá novou dominantu." 

Návrh řešení věžového domu byl zpracován v letech 2020-2021. Zachovává stávající dům a navrhuje jeho rekonstrukci a přístavbu s primární funkcí bydlení v rozsahu až 76 nových bytů od 1kk po nadstandardní byty mezonetového typu.

---

Krátké zprávy 6. 5. 2024 16.00 - 1

Už jsme vás informovali o sobotní tragické nehodě. 54letý litevský řidič kamionu narazil do osobního auta a nákladního vozu převážejícího historický tank na dálnici u Bohumína. Při nehodě zemřel 75letý řidič osobního auta. Řidiče kamionu obvinili policisté z usmrcení z nedbalosti, hrozí mu až šest let za mřížemi.

Ostravského vykradače bytů už má policie. Škodu za více než 200 tisíc korun napáchal 9x trestaný zloděj. 32letý muž se specializoval na vykrádání přízemních bytů v ostravských panelácích, které měly okno otevřené na ventilaci. Kradl cennosti i peníze, eura pak vyměnil ve směnárně. Hrozí mu až pětileté vězení. Policie vyzývá lidi, aby při odchodu z domu vždy zavírali okna.

---

Studéňáci ve třídění polevili a odpadu je více

Studénka zveřejnila výsledky odpadového hospodářství za rok 2023 - a nejsou nijak příznivé. Ve srovnání s rokem 2022 lidé loni vyprodukovali více směsného komunálního odpadu a méně třídili.

Do popelnic na směsný komunální odpad lidé ve Studénce v loňském roce vysypali zhruba o 25 tun odpadků více než v roce 2022.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “A naproti tomu, bohužel, občané vytřídili o nějakých 27 tun méně odpadů, které náleží mezi sklo, papír a plast. V rámci roku 2023 jsme zlikvidovali 1 476 tun směsného komunálního odpadu.”

Na likvidaci odpadu vynaložilo město bezmála 11 a půl milionu korun, což při přepočtu na jednoho obyvatele představuje 1 200 korun na rok. Loni byl poplatek za odpady 720 korun, letos je to 888 korun.

Jedinou cestou, jak množství směsného komunálního odpadu snížit a tím snížit náklady na jeho likvidaci, je důsledně třídit.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Tady je klasický příklad, jak vypadá popelnice na směsný komunální odpad ve Studénce. Vidím, že tady máme hromadu papíru, který má končit v modrých kontejnerech, máme tady hromadu plastů, který má být ve žlutých kontejnerech, máme tady sklo, to je velmi těžká komodita, takže nám zbytečně protěžuje ten odpad. To vše se dá vytřídit.”

Aby město snížilo náklady na odpady, snaží se optimalizovat četnost svozů a mezi bytovými domy by se mělo objevit více kontejnerů na třídění odpadu.

---

Policie preventivně přednáší v domovech pro seniory

Rizika spojená s domácím násilím. Jak se bránit, a hlavně se nebát o tom promluvit. I to je jeden z preventivních programů, o kterém přednášejí policejní preventisté v domovech pro seniory. Přednášky pořádají policisté na různá témata a mezi seniory je o ně velký zájem.

Domov pro seniory Frýdek-Místek je jedním z míst, kam jezdí policejní preventisté pořádat přednášky na různá témata. Jedna z nich byla i na téma domácího násilí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí je komplikované v tom, že se odehrává za zdmi našich domovů. Může se týkat opravdu široké veřejnosti. Nejenom manželských párů, ale také seniorů a bohužel i dětí."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Já jsem rád, že máme spolupráci s Policí České republiky na preventivních programech. Jsem rád, že si vždycky připraví takto materiály, desatero třeba proti bagatelizaci domácího násilí. Mají fakt pěkně zpracovány prezentace, jak vysvětlit seniorům s čím vším se mohou na sklonku života setkat. Co nemají podceňovat. Myslím, že je fajn taková osvěta nejen do škol, ale že nezapomněli i na domovy pro seniory."

Domácí násilí má mnoho podob. Nejčastěji bývá psychické. A i když se to na první pohled může zdát neobvyklé, mohou být obětmi takového násilí od svých příbuzných i klienti domovů pro seniory. Pro personál je pak téměř nemožné na něco takového přijít. Zároveň mohou senioři například vědět o někom, kdo je obětí takového násilí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí má další háček, a to je v tom, že oběti domácího násilí o svých starostech a problémech nehovoří. Nesvěřují se osobám blízkým a nedůvěřují policii. Což je stěžejní problém. Pokud nehovoří o těchto starostech, tak ony většinou eskalují do té míry, že dochází do situací, kdy může být ohrožen život a zdraví."

Policie může poradit a také například vykázat násilníka z domácnosti nebo mu zakázat kontakt s jeho obětí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Pokud pachatel této trestné činnosti vykázání poruší, tak se dopouští přestupku. Pokud se dopouští opakovaného porušení, spadá to do trestného činu maření úředního rozhodnutí a vykázání. A zde hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. My se snažíme formou těchto přednášek dát lidem informace o tom, jaká mají svá práva. Jak se mohou bránit."

V roce 2022 řešili policisté na Frýdecko-Místecku 14 případů vykázání a o rok později to bylo 15 případů.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Tyto čísla sice nejsou alarmující, ale snažíme se přistupovat ke každému případu individuálně. A snažíme se, aby oběti opravdu se nebály důvěřovat Policii České republiky. Svěřovat se a mít určité jistoty v tom, že jim pomůžeme."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Jsem rád, že ty okruhy se mění. Vždycky se na ta témata najde 35 až 40 lidí, které zajímá konkrétní téma."

Senioři měli také přednášky na téma podvodů přes internet a mobilní telefon. A policisté chystají i další témata v rámci prevence.

---

Krátké zprávy 6. 5. 2024 16.00 - 2

Tzv. Komenda projde kompletní revitalizací. Opava ji chce proměnit na příjemné místo nejen k relaxaci, ale také k zábavě a sportovním aktivitám. Bude tam i dost místa pro pejskaře.

---

Na náměstí ve Frýdku-Místku soutěžili hasiči ve vyprošťování

Náměstí ve Frýdku-Místku se stalo dějištěm letošního krajského kola soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů ve vyprošťování osob z havarovaného vozidla. Žádná ze soutěžících jednotek předem nevěděla, jak vážně bude zraněna posádka auta. Nejlépe zásah zvládli hasiči z Třince, kteří postupují na Mistrovství České republiky.

Vyprošťování probíhalo na čas, hasiči zásah museli zvládnout do 20 minut. Body se počítaly i za zvolenou taktiku, techniku a zvládnutí první pomoci.

Petr Boček, velitel čety HZS Slezská Ostrava: " Je to stejný princip, že vyjedeme na místo události a nevíme, co nás tam čeká, kolikrát je to i špatně nahlášeno a když přijedeme na místo, tam se musíme rozhodnout během pár vteřin jakým způsobem budeme postupovat.” 

Lukáš Jelšík, velitel čety HZS Kopřivnice: "Samozřejmě každá nehoda s vyprošťováním je pro hasiče nejvíce náročná na psychiku, protože dochází k lidskému neštěstí a my se snažíme jim co nejvíce pomoct a je to jiné než ostatní zásahy.”

Při nehodách se hasiči setkávají s mnoha těžkými nebo smrtelnými zraněními dospělých a bohužel i dětí. Pro tyto případy má každý hasičský sbor svého psychologa a také post traumatické týmy.

Radek Kaňa (ODS), náměstek ministra vnitra ČR: "Všichni si uvědomujeme, jak jsou hasiči v tom integrovaném záchranném systému důležití, nechci říkat, že jsou nejdůležitější, ale jsou pevnou součástí toho systému, kterého si všichni vážíme a jsme rádi za práci, kterou dělají.”

V loňském roce zasahovali hasiči celkem u 172 tisíc událostí, z toho bylo 16 tisíc požárů a 20 tisíc dopravních nehod.

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Jde vidět, že dopravní nehody převýšily počet požárů a ve vztahu k tomu, jak se mění technika a dopravní podmínky, tak je velmi důležité, aby hasiči na tuto činnost byli dobře připraveni.” 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
06. května 2024, 16:00

Pořadatelé MS finišují, fanzóna roste před očima

Už jen pár dní zbývá organizátorům MS v ledním hokeji v Ostravě na to, aby připravili Ostrava Arénu, fanzónu a další okolí haly. V pátek ve 14 hodin se otvírá fanzóna a v 16:20 začíná první zápas ostravské skupiny.

Na přilehlých parkovištích vítkovické arény vyrůstá fanzóna s kapacitou pět tisíc fanoušků. Přípravy jdou zatím podle plánu a pořadatelé věří, že se do pátku všechno stihne.

Renáta Mecová, event a marketing manager, MS IIHF: „Finišují stavby, největší stavba je pavilon Škoda. Měli jsme návštěvu z MS kraje a magistrátu Ostravy a všichni byli spokojeni. Harmonogramy plníme, různá cvičení ještě probíhají a měli bychom všechno stihnout.“

Na šampionát se pečlivě připravují i policisté.

Pavla Jirousková, mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR: „Právě zde probíhá taktické cvičení, kdy ověřujeme různé postupy a spolupráci s dalšími subjekty. Také zde bude připraveno vozidlo, kde mohou fanoušci přijít s jakýmkoliv problémem.“

V pátek jsou na programu dva atraktivní zápasy Slovensko – Německo a Švédsko – USA, o víkendu se pak hrají každý den tři zápasy.

---

Ostrava jedná se zájemcem o rekonstrukci mrakodrapu

Ostravský mrakodrap na Ostrčilově ulici v centu města by měl být opraven podle návrhu renomované architektky Evy Jiřičné. Je to hlavní podmínka pro zájemce o jeho koupi. V těchto dnech už začínají jednání s se společností, která podala nejvyšší nabídku.

Výškový dům na Ostrčilově ulici v Ostravě je jednou z dominant a proto se město snaží o jeho zachování. Ve spolupráci s renomovanou architektkou Evou Jiřičnou proto vznikl projekt, který by chátrající objekt zachránil a ještě vylepšil. Při prvním pokusu se dům prodat nepodařilo a proto město veřejnou zakázku zrušilo a zjednodušilo.

Jiří Vávra (ANO), náměstek primátora Ostravy: "„Chceme zachránit třetí nejvyšší stavbu našeho města, proto jsme upřesnili a de facto zjednodušili některé procesní záležitosti záměru prodeje. Například již není v našich cílech zpětný odkup bytových jednotek a parkovacích stání."

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Město se to opakovaně pokoušelo prodat nebo vymyslet nějaké využití. Teď jsme asi nejblíže, za celou historii, co se tím město zabývá." 

Obnovené nabídky využili dva zájemci, kteří doručili své nabídky. Společnost First Skyscraper nabídla kupní cenu ve výši 55 milionů korun, což bylo o 10 a půl milionu více, než konkurence. Rada města proto schválila zahájení jednání s vítězem.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Dobrou zprávou pro všechny je, že ta nemovitost ožije a Ostrava získá novou dominantu." 

Návrh řešení věžového domu byl zpracován v letech 2020-2021. Zachovává stávající dům a navrhuje jeho rekonstrukci a přístavbu s primární funkcí bydlení v rozsahu až 76 nových bytů od 1kk po nadstandardní byty mezonetového typu.

---

Krátké zprávy 6. 5. 2024 16.00 - 1

Už jsme vás informovali o sobotní tragické nehodě. 54letý litevský řidič kamionu narazil do osobního auta a nákladního vozu převážejícího historický tank na dálnici u Bohumína. Při nehodě zemřel 75letý řidič osobního auta. Řidiče kamionu obvinili policisté z usmrcení z nedbalosti, hrozí mu až šest let za mřížemi.

Ostravského vykradače bytů už má policie. Škodu za více než 200 tisíc korun napáchal 9x trestaný zloděj. 32letý muž se specializoval na vykrádání přízemních bytů v ostravských panelácích, které měly okno otevřené na ventilaci. Kradl cennosti i peníze, eura pak vyměnil ve směnárně. Hrozí mu až pětileté vězení. Policie vyzývá lidi, aby při odchodu z domu vždy zavírali okna.

---

Studéňáci ve třídění polevili a odpadu je více

Studénka zveřejnila výsledky odpadového hospodářství za rok 2023 - a nejsou nijak příznivé. Ve srovnání s rokem 2022 lidé loni vyprodukovali více směsného komunálního odpadu a méně třídili.

Do popelnic na směsný komunální odpad lidé ve Studénce v loňském roce vysypali zhruba o 25 tun odpadků více než v roce 2022.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “A naproti tomu, bohužel, občané vytřídili o nějakých 27 tun méně odpadů, které náleží mezi sklo, papír a plast. V rámci roku 2023 jsme zlikvidovali 1 476 tun směsného komunálního odpadu.”

Na likvidaci odpadu vynaložilo město bezmála 11 a půl milionu korun, což při přepočtu na jednoho obyvatele představuje 1 200 korun na rok. Loni byl poplatek za odpady 720 korun, letos je to 888 korun.

Jedinou cestou, jak množství směsného komunálního odpadu snížit a tím snížit náklady na jeho likvidaci, je důsledně třídit.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Tady je klasický příklad, jak vypadá popelnice na směsný komunální odpad ve Studénce. Vidím, že tady máme hromadu papíru, který má končit v modrých kontejnerech, máme tady hromadu plastů, který má být ve žlutých kontejnerech, máme tady sklo, to je velmi těžká komodita, takže nám zbytečně protěžuje ten odpad. To vše se dá vytřídit.”

Aby město snížilo náklady na odpady, snaží se optimalizovat četnost svozů a mezi bytovými domy by se mělo objevit více kontejnerů na třídění odpadu.

---

Policie preventivně přednáší v domovech pro seniory

Rizika spojená s domácím násilím. Jak se bránit, a hlavně se nebát o tom promluvit. I to je jeden z preventivních programů, o kterém přednášejí policejní preventisté v domovech pro seniory. Přednášky pořádají policisté na různá témata a mezi seniory je o ně velký zájem.

Domov pro seniory Frýdek-Místek je jedním z míst, kam jezdí policejní preventisté pořádat přednášky na různá témata. Jedna z nich byla i na téma domácího násilí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí je komplikované v tom, že se odehrává za zdmi našich domovů. Může se týkat opravdu široké veřejnosti. Nejenom manželských párů, ale také seniorů a bohužel i dětí."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Já jsem rád, že máme spolupráci s Policí České republiky na preventivních programech. Jsem rád, že si vždycky připraví takto materiály, desatero třeba proti bagatelizaci domácího násilí. Mají fakt pěkně zpracovány prezentace, jak vysvětlit seniorům s čím vším se mohou na sklonku života setkat. Co nemají podceňovat. Myslím, že je fajn taková osvěta nejen do škol, ale že nezapomněli i na domovy pro seniory."

Domácí násilí má mnoho podob. Nejčastěji bývá psychické. A i když se to na první pohled může zdát neobvyklé, mohou být obětmi takového násilí od svých příbuzných i klienti domovů pro seniory. Pro personál je pak téměř nemožné na něco takového přijít. Zároveň mohou senioři například vědět o někom, kdo je obětí takového násilí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí má další háček, a to je v tom, že oběti domácího násilí o svých starostech a problémech nehovoří. Nesvěřují se osobám blízkým a nedůvěřují policii. Což je stěžejní problém. Pokud nehovoří o těchto starostech, tak ony většinou eskalují do té míry, že dochází do situací, kdy může být ohrožen život a zdraví."

Policie může poradit a také například vykázat násilníka z domácnosti nebo mu zakázat kontakt s jeho obětí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Pokud pachatel této trestné činnosti vykázání poruší, tak se dopouští přestupku. Pokud se dopouští opakovaného porušení, spadá to do trestného činu maření úředního rozhodnutí a vykázání. A zde hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. My se snažíme formou těchto přednášek dát lidem informace o tom, jaká mají svá práva. Jak se mohou bránit."

V roce 2022 řešili policisté na Frýdecko-Místecku 14 případů vykázání a o rok později to bylo 15 případů.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Tyto čísla sice nejsou alarmující, ale snažíme se přistupovat ke každému případu individuálně. A snažíme se, aby oběti opravdu se nebály důvěřovat Policii České republiky. Svěřovat se a mít určité jistoty v tom, že jim pomůžeme."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Jsem rád, že ty okruhy se mění. Vždycky se na ta témata najde 35 až 40 lidí, které zajímá konkrétní téma."

Senioři měli také přednášky na téma podvodů přes internet a mobilní telefon. A policisté chystají i další témata v rámci prevence.

---

Krátké zprávy 6. 5. 2024 16.00 - 2

Tzv. Komenda projde kompletní revitalizací. Opava ji chce proměnit na příjemné místo nejen k relaxaci, ale také k zábavě a sportovním aktivitám. Bude tam i dost místa pro pejskaře.

---

Na náměstí ve Frýdku-Místku soutěžili hasiči ve vyprošťování

Náměstí ve Frýdku-Místku se stalo dějištěm letošního krajského kola soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů ve vyprošťování osob z havarovaného vozidla. Žádná ze soutěžících jednotek předem nevěděla, jak vážně bude zraněna posádka auta. Nejlépe zásah zvládli hasiči z Třince, kteří postupují na Mistrovství České republiky.

Vyprošťování probíhalo na čas, hasiči zásah museli zvládnout do 20 minut. Body se počítaly i za zvolenou taktiku, techniku a zvládnutí první pomoci.

Petr Boček, velitel čety HZS Slezská Ostrava: " Je to stejný princip, že vyjedeme na místo události a nevíme, co nás tam čeká, kolikrát je to i špatně nahlášeno a když přijedeme na místo, tam se musíme rozhodnout během pár vteřin jakým způsobem budeme postupovat.” 

Lukáš Jelšík, velitel čety HZS Kopřivnice: "Samozřejmě každá nehoda s vyprošťováním je pro hasiče nejvíce náročná na psychiku, protože dochází k lidskému neštěstí a my se snažíme jim co nejvíce pomoct a je to jiné než ostatní zásahy.”

Při nehodách se hasiči setkávají s mnoha těžkými nebo smrtelnými zraněními dospělých a bohužel i dětí. Pro tyto případy má každý hasičský sbor svého psychologa a také post traumatické týmy.

Radek Kaňa (ODS), náměstek ministra vnitra ČR: "Všichni si uvědomujeme, jak jsou hasiči v tom integrovaném záchranném systému důležití, nechci říkat, že jsou nejdůležitější, ale jsou pevnou součástí toho systému, kterého si všichni vážíme a jsme rádi za práci, kterou dělají.”

V loňském roce zasahovali hasiči celkem u 172 tisíc událostí, z toho bylo 16 tisíc požárů a 20 tisíc dopravních nehod.

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Jde vidět, že dopravní nehody převýšily počet požárů a ve vztahu k tomu, jak se mění technika a dopravní podmínky, tak je velmi důležité, aby hasiči na tuto činnost byli dobře připraveni.” 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-06-05-2024-16-00